چرا برخی بسیجیها و برخی از طرفدار رییس جمهور در اغتشاشات مثلا در اغتشاشات بعد انتخابات88، برخی از افراد را زدند و حتی در برخی فیلمها دیده می شود که برخی را کشتند و از پل به پایین انداختند و ... ؟

 

پاسخ از مشاوره و پاسخگویی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها

(www.porseman.org):

در اینجا و پیش از پرداختن به اصل پاسخ،ذکر مقدمه­ای خالی از لطف نمی باشد.
مقدمه:
انقلاب ما که به واقع،انقلابی بی نظیر در تاریخ دنیای سیاست بوده و ثمرات گسترده­ای را در داخل و در نظام جهانی به همراه خود داشته است بی تردید از ظرفیت های بسیار بالایی برای ایجاد فضای مردم سالای(از نوع دینی) جهت فعالیت های سیاسی ای که تمام دنیا به دنبال آن هستند برخوردار بوده است. این مهم بدانگونه می باشد که تا کنون که سه دهه از عمر آن می گذرد توانسته است بطور متوسط 30 انتخابات آزاد و با نرم های جهانی برگزار کند تا تعجب دشمنان را باعث و زمینه تحیر آنان فراهم آید.
یکی از انتخاباتی که در این زمره بوده است انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری در خرداد ماه سال جاری می باشد که تحقیقا، شیرینی ها و تلخی هایی نیز در پی داشته است.مهم ترین و اصلی ترین نقطه عطف و بارزترین مظهر شیرینی آن،حضور 40 میلیونی و به عبارتی حضور حداکثری 85 درصدی مردم در پای صندوق های رای بوده است. باید با تاسف نیز اعتراف کرد که مهم ترین جلوه تلخ کامی آن نیز، همان جنجال های بی حاصل پس از انتخابات بود که با آبروی ملت و نظام در دید جهانیان بازی کرد که قطعا ظلمی نابخشودنی خواهد بود و ضرورت برخورد با عوامل آن از دید هر منصفی بدور نخواهد بود.
طی این مدت،حوادث گوناگونی رخ داده است که از جمله ادعا می شود برخی بسیجیان یا حامیان ریاست محترم جمهور،به ضرب و جرح و بعضا کشتار برخی افراد اقدام کرده­اند که در این مورد چند نکته قابل توجه می­باشد که در تبیین واقعیت مسئله،کمک کار خواهد بود.
اولا: باید توجه داشت که اگر موضوع تعصب،به نظر امری منفی می­رسد نه بخاطر اصل و حقیقت آن است بلکه بجهت برخی مصادیق آن می باشد به این که اگر یک باور و یا پنداری غلط باشد نباید بر آن تعصب داشت و حرف دیگران را گوش نکرد ولی در هیچ زمان و هیچ کسی تا کنون نگفته است که انسان بر باور درست خود نباید اصرار و به تعبیری تعصب داشته باشد بلکه در این گونه موارد،عصبیت داشتن باعث حفظ بسیاری از ارزش ها می­گردد و در برخی زمینه ها این مهم ضرورت نیز می یابد.
ثانیا:اصل این که یک عده از بسیجان به اقدامات فوق مبادرت کرده باشند اثبات آن مشکل می باشد و با دیدن یک فیلم - که با گذشت زمان مشخص شد بسیاری از این قبیل فیلمها و تصاویر مونتاژ و غیر واقعی است - و ادعا بر این موضوع نمی­توان چیزی را ثابت نمود.
ثالثا: بر فرض این که فیلم های موجود صحیح بوده و آنان به مسایل مذکور دست زده باشند باید دانست که اصلی عقلایی مبنی بر دفاع مشروع از خود،در تمام دنیا وجود دارد به این که اگر کسی به دیگری حمله کرده و قصد جان یا مال و یا ناموس او را کرده باشد (به حکم عقل) باید شخصی که مورد تهاجم واقع شده است از خود با تمام توان دفاع کند.
در ادبیات دینی داریم که اگر کسی در مسیر فوق،جان خود را از دست بدهد حکم شهید را دارد بعلاوه این که اگر در این راه،شخص مهاجم کشته شود خون او هدر می باشد چون خودش اقدام به حمله کرده و حیات دیگران را به خطر انداخته که در این راه جان خودش از بین رفته است لذا نمی­توان کسی را ملامت نمود.
حال سخن در این است مگر نه این است که یک عده انسان های فرصت طلب و خیابان گرد،به پایگاههای بسیج(که همواره کینه آن را از اول انقلاب بر داشته­اند) حمله کرده و قصد تصرف آنها را داشته­اند ولی با مقاومت بسیجیان،نتوانستند به قصد شوم خود برسند و در این راه حتی چند بسیجی بی گناه نیز جان خود را از دست دادند.
آیا در این اوضاع و احوال چه حرکتی می بایست انجام می گرفت؟ آیا دفاع مشروع درست بود یا اینکه می باید افراد به تماشای تهاجم مهاجمین نشسته و راه را برای آنان هموار می کردند؟
بی تردید پاسخ باید بر اساس نظر عقلاء باشد که قبلا ذکر آن گذشت به این که باید از خود دفاع می­کردند و حملات را از خود دور می­نمودند.این در حالی است که برخی که همواره در پی جو سازی علیه نهاد طیبه بیسج بوده(که امام(ره) همیشه از آن به نیکی یاد می نمود و آن را مایه افتخار خود می دانست) و در تخریب آن از هیچ تلاشی فرو گذرا نکرده­اند در این حوادث سعی کردند( به جای این که عواقب حوادث اخیر را بپذیرند) تمام یا بخشی از عواقب آن متوجه بسیج کنند لذا در این راه از تمام ابزراهای تبلیغاتی خود بهره گرفتند ولی خوشبختانه بر این امر فایق نیامدند.
رابعا: از همه گذشته،باید این موضوع را متوجه افرادی دانست که غائله حوادث پس از انتخابات را براه انداختند.آنانی که در راه رسیدن به اغراض موهوم خود حاضر بودند از جان فرزندان این ملت هزینه کنند به بهانه این که در دفاع از حقوق ملت به آن مبادرت می کنند در حالی که ملت همان کسانی بودند که همواره از تمام این حوادث،منزجر و افراد را به خویشتن داری دعوت کرده و در نهم دی ماه سال جاری به میدان آمده و از خود حماسه ای جاودانه بر جای نهادند و در 22 بهمن،بر دهن تمام یاوه سرایان مشت محکمی زدند.
مگر ملت چه کسانی هستند.آیا افرادی که دشمنان قسم خورده دین و انقلاب همواره از آنان حمایت های مختلف رسانه­ای و مالی کرده از این ملت بوده یا کسانی که دشمنان همیشه نسبت به آنان بغض داشته­اند؟
پس بیاییم ما بعنوان نسل تحصیل کرده و با فرهنگ همواره اطراف خود را بدرستی بررسی و تحلیل کنیم تا در رسیدن به حقایق به گمراهی دچار نشویم.
بطور خلاصه این که به آنچه علیه بسیج ادعا می شود نمی توان توجه تام نمود و اثبات آن مشکل­می باشد و بر فرض صحت آن،این مهم در راستای دفاع مشروع بوده است نه این که آنان راسا به کسی حمله کرده باشند.