بین رییس جمهورهای کشورمان کدام یک بیشتر به نظام مقدس و ولایت فقیه اعتماد داشتند و به آن پایبند بودند؟آیا واقعا احمدی نژاد رهبر را قبول داشت؟اگر داشت چرا اون کارها رو کرد....بحث خانه نشینی و...و توجه نکردن به حکم حکومتی و...
پاسخ از نهاد مشاوره و پاسخگویی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها(www.porseman.org):
پرسشگر محترم، از آنجا که رفتارهای رؤسای جمهور در قبال پایبندی به نظام وولایت فقیه بسیار متغیر، موردی و تابع شرایط زمانی و موضوعی خاص بود، نمی­توان مقایسه دقیقی میان آنها خصوصاً در سه دوره اخیر انجام داد. آنچه که مسلم است اقدامات و برنامه های ذیل در دوران ریاست جمهوری آقایان مورد تأیید رهبر معظم انقلاب نبوده است.
الف) دوران آقای هاشمی: سیاست تعدیل اقتصادی، تجمل گرایی و ترویج اشرافیت میان مسئولین، سیاست توسعه با محوریت برنامه های بانک جهانی و صنوق بین المللی پول، در اولویت قرار ندادن مسأله عدالت اجتماعی، سیاست خارجی تدافعی و منفعلانه، سیاتهای فرهنگی و اجتماعی مانند ترویج شعار فرزند کمتر زندگی بهتر و سهل انگاری در مورد شبیخون فرهنگی خصوصاً میان جوانان .
ب) دوران آقای خاتمی: از آنجاییکه این دولت در واقع سیاستهای دوران اقای هاشمی را دنبال می­کرد علاوه بر اقدامات و سیاستهای دوره قبل در مقولات فرهنگی زاویه بسیار بیشتری با ارزشهای انقلاب پیدا نمود. همچنین وقایع تلخ سیاسی و امنیتی مانند حوادث تیر78، ترور اقای حجاریان و پرونده قتل های زنجیره ای، کم شدن مشارکت مردم در انتخابات و بروز برخی تخلفات انتخاباتی خصوصاً در انتخابات مجلس ششم، اراده دولت در تعویق برگزاری انتخابات مجلس هفتم و سیاست منفعلانه و همراه با اعتماد نسبت به غرب خصوصاً در موضوع وقایع 11 سپتامبر و حمله آمریکا به افغانستان و عراق و پرونده هسته ای ایران، از جمله وقایع و سیاستهایی است که مغایر با اوامر و راهبردهای رهبر معظم انقلاب بوده است.
ج) آقای احمدی نژاد: هر چند که در این دوره شعارهای انقلاب دوباره در فضای سیاسی و اجتماعی کشور طنین انداز شد ولی اقداماتی مانند عدم توجه به رهنمودهای مراجع تقلید و علمای متخصص در مقوله فرهنگ، ماجرای اجرا نشدن دستور رهبری در مورد معاون اولی اقای مشایی، ماجرای خانه نشینی در اعتراض به حکم رهبری در ابقای وزیر اطلاعات، سیاست مبهم و گاه منفعلانه در قبال بیداری اسلامی، عدم تمرکز در مورد اصلاح مشکلات کلان اقتصادی کشور در دو سال اخیر، از جمله اقدامات و سیاستهای مغایر با ادعای پیروی از ولایت فقیه و اوامر ولی فقیه بوده است.