یکی از بزرگواران چنین سوال پرسیدند:

سلام علیکم.داداش من اگه بنده بخوام طلبه بشم چه کار باید بکنم و تو حوزه چه رشته هایی است آیا شاخه بندی داره و تخصصی میشه یه توضیحات کلی اگه لطف کنید بهم بدبد ممنون میشم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجــــــــــــــــــل فرجهم

پاسخ:

با سلام به شما عزیز بزرگوار،پاسخ  شما به شرح ذیل است:

بخوام طلبه بشم چه کار باید کنم؟

پاسخ شما این است که برای طلبگی امروزه چند حالت را می توان تصور کرد:

1.از طریق حوزه های علمیه قم:

خود حوزه علمیه قم و شاخه های آن که شامل بسیاری از شهرستان ها می شود هر سال  که تقریبا موقع بهمن ماه می شود یا ممکن است در ماه اسفند باشد،

دفترچه هایی خاص را بصورت پستی یا اینترنتی در اختبار متقاضیان قرار می دهند که در این دفترچه ها دو گروه سفیران هدایت و تحصیلی بلند مدت تبیین می شود.

سفیران هدایت بیشتر برای افرادی است که قصد تبلیغی دین را دارند لذا در مدت فشرده پنج سال دروس حوزه  های علمیه را می خوانند و مدرک لیسانس حوزه را میگیرند و سپس طبق قانون حوزه های علمیه باید پنج سال نیز اجباری به تبلیغ بروند یا ممکن است گاها توسط خود حوزه علمیه جذب شوید و به عنوان مدرس یا خطیب و.. مورد استفاده قرار بگیرید و بعد از تمام شدن مدت تبلیغی شما می توانید دروس حوزه را تکمیل بفرمایید،گرچه لازم به ذکر است که می شود در عین تبلیغ اجباری بصورت نیمه حضوری یا غیر حضوری دروس را متوازنا ادامه داد.

نوع دیگر تحصیلی بلند مدت است که بیشتر برای افرادی وضع گردیده است که قصد تفقه قوی و عمیق و اجتهاد در دین را  دارند لذا دروس ببصورت جزئی و سخت تر نسبت به سفیران هدایت ارائه می گردد که تا شش سال اول حوزه تنها مدرک فوق دیپلم را دریافت می نمایید سپس اگر چنانچه قصد ادامه تحصیل را دارید وارد سطح دوم که معادل لیسانس می شود وارد می گردید.

نکته قابل توجه این است که همانطور که در دفترچه آمده است برای موفقیت در ورود به حوزه های علیمه قم و زیر شاخه آن مانند بابل و ساری و...،نیاز به امتحان کتبی و مصاحبه شفاهی و نیز تحقیق از طلبه دارد که شما اگر در امتحان کتبی قبول بشوید و در مصاحبه نیز مورد تایید قرار گیرید و البته یک چکاپ پزشکی نیز صورت می گیرد گاها از شما تحقیق می شود  و بعد از قبولی  وارد حوزه های علمیه می شوید و دوره ای را می گذارنید که به آن (تثبیت و اختبار) گویند که سه ماه شما بصورت آزمایشی در حوزه می مانید تا بعد از سه ماه ،یک امتحان کتبی می گیرند،اگر شما از نظر اخلاقی و علمی در سطحی مورد قبول باشید،به عنوان طلبه رسمی می شوید و شهریه و..تسهیلات طلبگی به شما تعلق خواهد گرفت.

2.از طریق حوزه های مستقل مشهد:

شما می توانید از طریق دفترچه حوزه های علمیه مشهد که معمولا در ماه اردیبهشت هر سال بصورت اینترنتی توزیع می گردد ،ثبت نام کنید و دوران تحصیلی حوزه را شروع بفرمایید.

این حوزه علمیه نیز نیاز به امتحان کتبی و مصاحبه شفاهی و دوره تثبیت و اختبار دارد.

3.از طریق حوزه مستقل اصفهان:

این حوزه علمیه نیز هر سال جذب می کند و الحمدلله جز حوزه های غنی کشور محسوب می شود بعد از قم و مشهد مقدس

البته برای ثبت نام در این حوزه هر سال از طریق سایت حوزه های علمیه اصفهان از کم و کیف ثبت نام می توانید خبر دار شوید.

حوزه علمیه اصفهان نیز ظاهرا دوزه تثبیت و اختبار دارد و مصاحبه شفاهی .

4.از طریق حوزه های کشورهای دیگر مانند نجف و ...:

گرچه امروزه بخاطر قوت علمی بالای حوزه های علمیه کشور مانند قم دیگر کمتر کسی تمایل به تحصیل در حوزه های علمیه نحف و کربلا را دارد و اگر فرضا کسی قصد سفر به آن جا را داشته باشد معمولا در سطوح بالا وارد این حوزه های علمیه ارزشمند می شود.برای جذب در این حوزه ها تا جایی که اطلاع داریم سایت خاصی وجود ندارد بلکه باید حضوری بروید در عراق و در آنجا ثبت نام کنید.

5.از طریق برخی از حوزه های علمیه مستقل از قم و مشهد و..:

برخی حوزه های علمیه هستند که بطور کل مستقل از حوزه های علمیه مشهد و قم و ..هستند مانند حوزه علمیه کوهستان بهشهر که این طلاب بعد از خواند شش سال باید برای ورود به حوزه های پربار تر و علمی تر و قوی تر مانند قم،کل پایه یک تا شش را امتحان دهند که طبیعتا کاری سخت تر است نسبت به کسی که خود از ابتدا زیر نظر قم درس می خواند.

این حوزه ها معمولا دوره تثبیت و اختبار ندارند و معمولا جذب آن ها خیلی ساده تر است.

 و نکته آخر اینکه ملبس شدن به لباس روحانیت در دوران سفیران هدایت اجباری و در دوره تحصیلی بلند مدت معمولا اختیاری است.

 

اما پاسخ دوم شما:

بله در دوره تحصیلی بلند مدت،شما شش سال را می خوانید و دوره فوق دیپلم را کسب می کنید سپس دو حالت دارد:اگر تمایل داشته باشید می توانید به دروس حوزه علمیه خود ادامه دهید و به ترتیب وارد سطح دو و سطح سه و سطح چهار و بعد از آن وارد دروس خارج می شوید که دروس سخت و پیچیده ای است.

اما برخی از طلاب عزیز نیز هستند که بعد از گذراندن دوره سطح یک(شش سال اول) یا سطوح دیگر،وارد مراکز تخصصی خاصی می شوند مانند:قضاوت،تربیت مدرس ،کلام و فلسفه و.....

و نکته دیگر این است که برخی طلاب نیز که در حوزه های علمیه هستند بعد از کسب سطح دوم،وارد دانشگاه هم می شوند

البته خب برخی از طلاب هستند که بعد از اتمام شش سال اول(سطح یک) وارد دانشگاه می شوند مانند:دانشگاه رضوی و...

و نکته دیگر این است که برخی طلاب نیز بعد از سطح یک یا سطوح دیگر در صورت جذب ارگان های مختلف،وارد سپاه پاسداران یا نیروی انتظامی یا آموزش پرورش و.. می شوند.

یکی از عرصه های تخصصی در حوزه های علمیه تبلیغ است.طلاب بعد از سطوح خاصی مانند سطح یک یا دوم،از طریق موسسات تبلیغ در قم یا مشهد و..جذب میشوند و در آنجا بعد از تعلیم و آموزش و در صورت شرایط خاص،به عنوان مبلغ میتوانند وارد کشورهای اروپایی و آمریکایی و عربی و...شوند و در آنجا گاها سکونت طولانی دارند و گاها سیال هستند یعنی یک مدت خاصی را مثلا در اروپا  و مثلا در دوره ماه رمضان وارد فلان کشور عربی و... می شوند

و البته این گروه از طلاب اگر به زبان خارجی مانند عربی و انگلیسی و..مسلط باشند طبیعتا جذب آن ها راحت تر صورت می گیرد.

و نکته آخر اینکه:سطح یک بطور میانگین شش سال است و سطح دوم میانگین چهار یا سه سال است و سطح سه میانگین چهار یا پنج سال است و...

و نیز افرادی اگر تیزهوش باشند یا پر تلاش باشند می توانند زمان این سطوح را کمتر کنند یعنی با پاس کردن دروس در تابستان و....ارتقایی گیرند.

تسهیلاتی که برای طلاب در نظر گرفته می شود شامل:

شهریه طلبگی،بیمه،معافیت تحصیلی از سربازی البته با شرایطی که برای معافیت وجود دارد،بن کتاب ،وام های ازدواج و چند مورد دیگر

امیدوارم پاسختون را گرفته باشید

خرسندیم از اینکه سوال خود را با ما مطرح فرمودید

التماس دعا