سلام.بنده شغل خود را برای رضای الهی انتخاب کرده ام.همواره از لحاظ مالی مشکل دارم

سلام.بنده شغل خود را برای رضای الهی انتخاب کرده ام.همواره از لحاظ مالی مشکل دارم.حتی از مادون های خود نیز از لحاظ مالی پایین ترم.کارم همواره با مشکلات خاصی رو به رو است.مدتی پیش در پیشرفت کاری قرار بود در موقعیتی بهتر قرار بگیرم که از نظر مالی و خدمت کردن اوضاع خوب می شد.اما به دلیل یک تغییر قانون و حسادت همکاران از این مطلب باز ماندم و حسادت همکاران باعث شد تا موقعیت قبلی خود را نیز از دست بدهم و از لحاظ مالی ،شخصیتی،آبرویی،فکری ،روحی و خانوادگی در شرایط نامطلوبی قرار بگیرم.با یکی از علما صحبت کردم بحث آزمایش الهی و صبر را مطرح کردند.ولی چون اوضاع حل نشد با یکی دیگر از علما صحبت کرم و ایشان گفتند فکر نکن در پشت صحنه عالم اخبار خاص و سری است و این توهم است شما باید با تلاش و همت به جایی برسید و این موضوع حسادت هم موضوعی عادی است..البته من تلاش خودم را نیز کرده بودم و به جایی نرسیدم.حال سئوال من این است چرا خدا در این موقعیت به من کمک نکرد پس بحث توکل چه می شود.اینکه خداروزی رسان است چه.اینکه عزت و ذلت دست خداست چه می شود.بازهم ذکر می کنم من هر کاری که به ذهنم رسید و از عهده آن برآمدم انجام دادم ولی نتیجه آن شد که گفتم.با تشکر

http://www.porseman.org:

از اعتمادتان نسبت به ما و اینکه درد دل خود را با ما در میان گذاشتید، سپاسگذاریم. نامه پر اندوه شما را چندین مرتبه مطالعه نمودیم و گرچه سختیها و مشقتهایی که در زندگی دارید باعث تألم خاطرمان شد اما آنچه که اندوه و تأثر ما را بیشتر می کند، نحوه مقابله و برخورد شما با مشکلاتی است که پیش روی دارید. و اینکه چگونه فرصتهایی را که می توان در جهت رشد و تعالی از آنها استفاده نمود، به راحتی از دست می دهید.
«صبر کلید مشکلات»
خداوند از شروط تقرب به خود و جاودانه شدن انسانها را صبر بر مشکلات و گلایه و شکوه نکردن از آنها قرار داده است و در واقع با این کار نیز درجه ایمان بندگانش را اندازه گیری می کند. در سوره عصر به این مهم به خوبی اشاره شده است، ( وَ الْعَصْرِ، إِنَّ الْإِنْسانَ لَفی خُسْرٍ، إِلاَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ وَ تَواصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَواصَوْا بِالصَّبْرِ) به درستی کسانی از زیان و نقص در امانند که پس از ایمان و عمل صالح یکدیگر را به حق و صبر بر مشکلات توصیه کنند و چه زیانی بالاتر از آنکه انسان از معبود خود دور شود و فاصله بگیرد.
صبر بر مشکلات در جایی انسان را به خداوند می رساند که چراغ ایمان در وجود آدمی روشن باشد تا در نتیجه با صبر این چراغ پر نورتر و روشنتر شود اما قلبی که چراغ ایمانش خاموش است چطور می توان پرنور و روشنش کرد؟
انسان با ایمان می داند که هر چه از جانب پروردگار برای او رخ می دهد مصلحتی در آن نهفته است که جز خداوند کسی از آن آگاه نیست پس از خداوند می خواهد که با صبر او را یاری دهد تا بتواند بر مشکلات پیروز شود. اما شخصی که نور ایمان در وجودش روشن نیست نه تنها معنای صبر را نمی فهمد بلکه خداوند را باعث و بانی تمام مشکلاتش می داند و خود را از هر عیب مبرّا. وَ أَمَّا إِذا مَا ابْتَلاهُ فَقَدَرَ عَلَیْهِ رِزْقَهُ فَیَقُولُ رَبِّی أَهانَنِ - و امّا هنگامى که براى امتحان، روزی (انسان) را بر او تنگ مى گیرد (مأیوس مى شود و) مى گوید: «پروردگارم مرا خوار کرده است!» (فجر 16). چنین انسانی با چنین نگرش چگونه در مواجه با مشکلات می تواند یاد خداوند را در وجودش زنده نگه دارد؟
پس این نور ایمان است که یاد خداوند را در تمام مراتب زندگی در وجود انسان زنده نگه می دارد و مشکلات تنها وسیله ای هستند که خداوند به سبب آنها بندگانش را آزمایش می کند تا به مدد صبری که از خود نشان می دهند به آنان پاداش دهد.
«مشکلات قرین زندگی دنیاست»
دوست عزیز دنیا به گونه اى است که هیچ گاه خوشى و راحتى در آن همیشگى نیست بلکه همیشه زندگى مقرون و همراه با سختى ها مشکلات و بلاهاى مختلف است انسان نمى تواند بر تمام آنچه در دنیا است تسلط پیدا کند و به اختیار خود در آورد و به گونه اى که دلخواه و مطلوب اوست در آن تغییر ایجاد کند زیرا بسیارى از عوامل خارج از اراده و اختیار اوست. ولى انسان مى تواند خود را تغییر دهد و با بالا بردن ایمان سطح تحمل و صبر خود را افزایش دهد و با پایین آوردن انتظارات، خود را در سخت ترین شرایط نیز منعطف و سازگار کند. اگر نمى توانیم محیط و اطرافیانمان را تغییر دهیم مى توانیم خود و افکار و اندیشه هاى خود را تغییر و در مسیر الهی ارتقا دهیم و این بزرگترین توانایى انسان است. بنابراین باید با بالا بردن صبر و ظرفیت تحمل مشکلات، توان و استعدادهاى نهفته خود را شکوفا سازیم و با اعتراض نکردن به تکوین و جهان و خداوند و عوامل خارج از اراده ى خود، خود را دچار یأس و نومیدى نکنیم.
دوست گرامی؛ علل مشکلات ما انسانها فراوان و گوناگون است و راه حل آنها نیز با هم متفاوت می باشد. منشأ بسیاری از مشکلات و گرفتاریهای ما در زندگی، رفتارها و حتی نیّات خود ما است. گناهان و حتی افکار منفی، زندگی انسان را به مخاطره کشانده و حتی از مسیر سالم آن خارج می نماید. امام صادق (ع) می فرمایند: (بنده فکر گناه می کند، از رزقش محروم می شود).
همه ما انسانها به فراخور حال خود مشکلات و سختیهایی در زندگی داریم که برای هموار شدن مسیر زندگی و رسیدن به کمال باید این سختیها و مشکلات را با ابزار متناسب با همان مشکل حل و فصل کرد. بعضی از مشکلات ما انسانها مادی است. و از جمله ابزار مادی ای که حلال برخی مشکلات است، پول می باشد. مثل مشکل زندگی کردن در خانه کوچک و نیاز به خرید خانه ای بزرگتر. اما برخی دیگر از این مشکلات، معنوی، و یا ترکیبی از معنوی و مادی می باشند که با ابزار مخصوص به خودشان باید با آنها روبرو شد. امتحانات الهی مانند آنچه که در زندگی برای شما اتفاق افتاده است از جمله اموریند که هر چند ممکن است خود این امور اسبابی مادی داشته باشند اما انسان برای پیروزی و پشت سر نهادن آنها نیاز به ابزاری معنوی دارد که تا خود را به این ابزار مسلح نکند هرگز به پیروزی نخواهد رسید.
تقوا، توکل و صبر ابزارهای معنوی اند که انسان می تواند به وسیله آنها امتحانات الهی را با موفقیت پشت سر گذارد و اسباب توجه و الطاف الهی را فراهم آورد. (من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب – هر کس تقوا پیشه کند خداوند راه نجاتی برای او فراهم می کند و او را از جایی که گمان ندارد، روزی می دهد. و من یتوکّل علی الله فهو حسبه – و هرکس بر خداوند توکل کند (این توکل) کفایت تمامی امورش می کند. طلاق 2 و 3).
می بینید که خداوند یکی از راههای نجات را تقوا نام می برد و انسان متّقی را مشمول رحمت بی کران خود قرار می دهد. و همچنین کسی که به خداوند توکل کند دیگر نباید چشم امید به جایی دیگر داشته باشد. البته این دو ابزار زمانی تأثیر خود را خواهند گذاشت که با صبر عجین باشند چرا که انسان برای موفقیت و پیروزی نیاز به یاری و همراهی خداوند دارد و خداوند یاری و کمک خود را در صبر قرار داده است ( و اصبروا إنّ الله مع الصابرین – صبر و استقامت کنید که خداوند با صابرین است. انفال 46). امیر مؤمنان علی (ع) در روایتی زیبا مى فرماید: یکى از صفات برجسته انسانى صبر و استقامت است، ایمان بى صبر و استقامت، بسان تن بى سر است که بصورت یک لاشه غیر مفید در مى آید. (وَعَلَیْکُمْ بِالصَّبْرِ فَانَّ الصبر مِنَ الایمانِ کَالرَّأسِ مِنَ الْجَسَدِ وَلا خَیْرٍ فى جَسَدٍ لا رَأسَ مَعَهُ وَلا فى ایمانٍ لا صَبْرَ مَعَهُ - شرح نهج البلاغه ج 8 ص 232) به راستى صبر و استقامت رمز موفقیت، و اساس ترقى و تکامل و شالوده نیل به هدف است مثلا سرباز بى استقامت در جبهه جنگ خود را تسلیم دشمن مى کند و سلاح و سنگر را در اختیار دشمن مى گذارد.
همانطور که دانش آموزان کلاس برای موفقیت در امر تحصیل نیازمند محبّت و از خودگذشتگی معلم اند، ما انسانها نیز برای رسیدن به سعادت و پشت سر نهادن مشکلات ناگزیر نیازمند به توجه و لطف پروردگار می باشیم و تا این لطف و توجه از جانب خداوند نباشد موفقیت و پیروزی حاصل نخواهد شد. قطعا دانش آموزان اگر در برابر امتحانات دشوار معلم که قادر به پاسخگویی آنها نمی باشند، از خود بی ادبی نشان ندهند و صبر را پیشه کنند، بیشتر مورد توجه و محبّت معلم قرار می گیرند تا زمانی که به نحوه امتحان گرفتن معلم بی ادبی و کج دهنی کنند.!
ای کاش به معارف و آموزه های دینی امان بیشتر آشنا بودیم و می دانستیم که صبر در برابر امتحانات الهی تا چه اندازه مشکل گشاست. (و لنبلونّکم بشیء من الخوف و الجوع و نقصٍ من الاموال و الانفس و الثمرات و بشّر الصابرین – قطعا همه شما را با چیزی از ترس، گرسنگی، و کاهش در اموال و جانها و میوه ها آزمایش می کنیم و بشارت ده به استقامت کنندگان (که پیروز این میدانند) بقره 154).

/ 9 نظر / 44 بازدید
رسول

سلام چکار کنم که به استقبال ماه رمضان برم و از این ماه استفاده فراوان بکنم

رسول

برای بدست اوردن تقوا چه کنم؟؟؟؟؟

رسول

چرا جواب نمیدید

رسول

ببخشید الان جوابا رو دیدم

رسول

ممنونم ولی جوابا خیلی کلیه چیزی نفهمیدم مشارطه مراقبه یعنی چی چطور بفهمم انجام دادم یا نه

رسول

مرسی جواباتون ارومم میکنه خیلی گناه میکنم میترسم بمیرم خدا منو نبخشیده باشه در طول روز چکار کنم که بسمت گناهانی که چندساله انجام میدم نرم خیلی سخته بارها سعی کردم فایده نداشت

رسول

شبا به این امید میام که بهم جواب داده باشی

رسول

سلام عیدشما مبارک

رسول

معراج السعادت رو خریدم