با توجه به سخنان آقای هاشمی رفسنجانی که گفتن ﺁﯾﺖﺍﻟﻠﻪ ﺧﺎﻣﻨﻪﺍﯼ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻨﯽ ﻧ

با توجه به سخنان آقای هاشمی رفسنجانی که گفتن ﺁﯾﺖﺍﻟﻠﻪ ﺧﺎﻣﻨﻪﺍﯼ ﺩﺭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺟﺎﯾﮕﺰﯾﻨﯽ ﻧﺪﺍﺭﺩ، یعنی بعد از فوت آیت الله خامنه‌ای کشور ایران نیاز به رهبری مثل ایشون نداره؟ یا افرادی با کفایتی مانند آیت الله خامنه‌ای در ایران وجود نداره که جایگزین ایشون شوند؟

http://www.x-shobhe.com:

اظهار نظرها، تاریخ‌سازی‌ها، نقل‌ قول‌ها و کلاً گفته‌های آقای هاشمی رفسنجانی، به ویژه در سنوات گذشته و بالاخص در این سال‌ها، با توجه به مواضعی که دارند، نشان می‌دهد که در پی مقاصد دیگری بیان می‌شود، لذا فقط صرف جمله را نباید در نظر گرفت. مضافاً بر این که دیگر گفته‌های ایشان حجت نیست.

اگر منظور ایشان همین جمله باشد، خب باید از ایشان سؤال کرد که واقعاً به آن چه اظهار می‌دارید، باور و اعتقاد و بالتبع عمل هم دارید؟ بالاخره نبوت، رسالت، ولایت، امامت، ولایت فقیه، یا به تعبیر امروزی "رهبری" در نظام جمهوری اسلامی ایران، برای اطاعت و تبعیت است، نه برای تعریف و تمجید. دست کم این معنا را ایشان که آیت الله هستند، بیشتر از ما می‌دانند.

البته که نه تنها در ایران، بلکه در سرتاسر جهان اسلام، مثل و بدل و جایگزین و یا شخص برتری برای پذیرفتن این مسئولیت وجود ندارد [یا دست کم شناخته شده نیست]، وگرنه هم مردم به او روی می‌آورند و هم مجلس خبرگان در یکی از دوره‌ها، او را به عنوان اصلح انتخاب می‌کردند. اما بعید است که منظور ایشان تعریف و تمجید باشد، چرا که لزومی به اظهار نظر ایشان نبوده و نیست، بالاخره همه مردم، همه صاحب‌نظران، همه گوهر شناسان، همه علما و فقها و ... به این مهم واقفند و حتی سردمداران کفر نیز اذعان می‌کنند که مثل ایشان نیست.

زمان حضرت امام خمینی رحمة الله علیه نیز این جوّ و موج به راه افتاد که در جامعه مثل ایشان نیست، و هدف این بود که القا کنند بعد از رحلت ایشان، نظام فرو می‌پاشد، اما چنین نشد.

اگر در زمان حیات امام خمینی رحمة الله علیه، از مردم و یا حتی از علما و فقها و حتی از نمایندگان مردم در مجلس خبرگان سؤال می‌شد که به نظر شما چه کسی مثل امام است و یا دست کم بسیار به او نزدیک است، پاسخ داده می‌شد که هیچ کس. اما دیدیم که چنین نبود و نشد، و نه تنها قلوب تمامی مردم، در همان لحظه اول انتخاب حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای، اطمینان و آرامش یافت، بلکه هر چه گذشت، بیش از پیش به اثبات رسید که ایشان بهترین گزینه بوده و هستند.

پس، ایشان مسئله‌ی فوق‌العاده و یا ناشناخته‌ای را ابراز ننموده‌اند. اگر ایشان اکنون به این نظر رسیده‌اند، مردم و صاحب‌نظران و علما و فقها، بیش از دو دهه است که به این حقیقت اشراف کامل دارند.

از این رو باید دید که منظور یا هدف از اینگونه بیانات چیست؟

به نظر می‌رسد که هدف ایشان، سوق دادن اذهان عمومی به سوی رهبری شورایی باشد، لذا از هم اکنون این جوّ را می‌سازند که ایشان نمونه، بدل و جایگزینی ندارند. درست مثل زمان امام خمینی رحمة الله علیه.

به طور قطع هیچ جامعه و نظامی، بی‌نیاز از رهبری نمی‌باشد و بدون رهبری نیز هر جامعه و نظامی محکوم به سقوط است. بالتبع نیاز جامعه و نظام جمهوری اسلامی به رهبری شخصی فقیه که از سایر شرایط لازم برای رهبری (ولایت فقیه) برخوردار باشد، هیچ گاه مرتفع نخواهد بود. منتهی یادمان نرود که «ان تنصروا الله ینصرکم». مردم ما از این حقیقت، تجربه‌های بسیاری دارند.

إن شاء الله خداوند متعال ایشان را حفظ کند و پرچم حکومت الهی را توسط ایشان به امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف تقدیم نماییم.


/ 0 نظر / 58 بازدید