مد شده انگشتر رو تا انتها نمیبرن ومیگن نشانه قوم لوطِ. میخوام اگر روایتی از امام

مد شده انگشتر رو تا انتها نمیبرن ومیگن نشانه قوم لوطِ. میخوام اگر روایتی از امام صادق در این رابطه هست و دلیل بد بودنش رو برام بفرستید

http://www.x-shobhe.com:

همان‌طور که فرمودید: «مد شده»، نه این که الزاماً مبنع روایی داشته باشد. اهل مُد، کمتر به روایات توجه دارند.

در اینجا مهم این نیست که روایتی در این باب هست یا نیست؟ مهم این است که اگر به قصد نشانه‌ی گروهی، جناحی، کاری، چیزی ...، کاری بکنند، همان قصدشان محسوب است .

البته چنین حدیثی ندیدیم که انگشتر را تا انتها بردن نشانه قوم لوط باشد! گاهی برای تحریف حدیثی که شاید کمتر کسی شنیده باشد، اما یک علامت است، تحریفی می‌کنند تا دیگران آن علامت را نشناسند و خود را به آن نشان کنند.

البته در آموزه‌های اسلام و اهل عصمت علیهم السلام، در مورد هر کاری، اگر دستور نباشد، اگر امر و نهی نباشد، توصیه به عمل احسن (بهترین شکل کار) وجود دارد.

به عنوان مثال تأکید کرده‌اند که در انگشت سبابه و وسط انگشتر نکنند و در برخی روایات آمده که این نشانه قوم لوط است.

«عَنِ النَّبِیِّ ص أَنَّهُ قَالَ یَا عَلِیُّ لَا تَخَتَّمْ فِی السَّبَّابَةِ وَ الْوُسْطَى فَإِنَّهُ کَانَ یَتَخَتَّمُ قَوْمُ لُوطٍ فِیهِمَا وَ لَا تُعَرِّ الْخِنْصِرَ» ((کتاب‏العین ج‌: 4 ص: 338‌)

 پیامبر صلوات الله علیه و آله: یا علی در سبابه (نشانه)و وسطی انگشتر نکن که همانا قوم لوط در این دو انگشت انگشتر می‌کردند و انگشت کوچکت را خالی مگذار .

نکات حایز اهمیت:

اولاً مؤمن نباید به هیچ وجهی از هر چه برای کفار نشانه است، به عنوان نشانه استفاده کرده و خود را شبیه آنان سازد؛ و البته نشانه نیز فقط انگشتر، یا حتی مدل لباس و آرایش مو نیست، نشانه‌های فکری، اخلاقی و عملی مهم‌ترند.

به عنوان مثال: مدل‌ها موی مردان (که در دوره‌ها تکرار می‌شود)، گاهی به عنوان مدل موی گروه‌ها یا جریان‌هایی شناخته می‌شود، مثل بیتل‌ها – هیپی‌ها – رپ‌ها – متال‌ها و ... / همین خالی کردن اطراف سر از مو و باقی گذاشتن موی وسط، زمانی مدل موی نازی‌ها بود – زمانی فرم اجباری آرایش مدارس بود و ... .

ثانیاً: انسان مؤمن، نباید خود را با لباس، انگشتر، آرایش و ...، انگشت‌نمای دیگران نماید.

ثالثاً: انسان مؤمن، نباید هیچ کاری که دون شأن مؤمن می‌باشد انجام دهد، به ویژه شباهت ظاهری به کفار یا افراد فاسق و فاجر. چه رسد به شباهت باطنی.

تذکر:

سؤال کننده محترم! هم درخواست پاسخ نمودید و هم هیچ نشانی ایمیلی درج ننمودید(؟!)

کاربران محترم توجه نمایند که الزاماً تمامی سؤالات در صفحه اصلی درج نمی شود. پس اگر کسی پاسخ می‌خواهد، حتماً نشانی ایمیل خود را به صورت صحیح درج نماید. در ضمن از درج حروف دابلیو (WWW) که مختص به نشانی وب سایت می‌باشد، در ابتدای نشانی ایمیل خودداری نمایید، چون غلط است و ایمیل به شما بازگشت داده می‌شود و به شما نمی‌رسد.


/ 0 نظر / 84 بازدید